Vyšla publikace Udržitelné podnikání na venkově - inspirace pro vzdělávání
Jako výsledek projektu Sdílení zkušeností: Společná příprava a využívání Česko-norských zdrojů pro výuku založenou na kompetencích k podpoře venkovských komunit, podpořeného z Česko-norského výzkumného programu CZ09 vydalo Centrum pro otázky životního prostředí UK publikaci "Udržitelné podnikání na venkově - inspirace pro vzdělávání".
Číst dál: Vyšla publikace Udržitelné podnikání na venkově - inspirace pro vzdělávání
Úvodní setkání Regionálního centra expertizy (RCE) Česko pro vzdělání pro udržitelný rozvoj
Dne 27. dubna 2017 byla oficiálně zahájena činnost Regionálního centra expertizy Česko. Po více než ročním úsilí Centra pro otázky životního prostředí UK bylo toto sdružení úspěšně akreditováno Univerzitou OSN (United Nations University, UNU) a bylo mu uděleno právo používat značku RCE. V České republice je RCE Česko prvním sdružení tohoto typu, ačkoliv síť Regionálních center expertizy v celém světě dnes tvoří více než 150 těchto sdružení. Ve střední a východní Evropě se tento model spolupráce uplatnil jen minimálně – doposud existovala jen 4 RCE v Albánii, Rusku a Srbsku. Zápis z úvodního zasedání RCE si můžete stáhnout zde.
Fotodokumentaci úvodního setkání si můžete prohlédnout v této fotogalerii.
Úvodní setkán RCE Czechia bylo financováno z Česko-Norského výzkumného programu CZ09 projekt číslo 7F16037 a bylo také podpořeno Informačním centrem OSN v Praze
Finální symposium projektu PONAVE
Aktualizováno: Přesnou polohu semináře najdete zde na mapě! Parkování je možné v souběžné Šípkové ulici.
Dovolte, abychom Vás jménem Centra pro otázky životního prostředí, Univerzity Karlovy a norské univerzity HLB, pozvali na závěrečnou akci dvouletého studijního programu PONAVE. Jedná se o finální symposium, které se uskuteční 21. září, 2016 od 9.30 na půdě zemědělské fakulty (učebna Z3) Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Na programu budou nejen zajímavé přednášky na téma venkovského rozvoje, ale budou prezentovány i příklady dobré podnikatelské praxe, doplněné o ochutnávku moravských vín z ekologického vinařství "Veverka". Cílem tohoto setkání je dále ukotvit nově vznikající sít podnikatelů českého venkova a společně se zamyslet nad budoucími možnostmi a projekty, které přispějí k zlepšení venkovského podnikatelského prostředí. Celá akce je zdarma. Více informací o akci i o programu naleznete již tradičně na stránkách www.ponave.cz.
Projektový seminář v Cehnicích
Dne 24.sprna, 2016 jsme měli možnost v rámci projektu PONAVE 2 uspořádat studijní seminář na téma „Potenciál českého venkova pro podnikání“ v unikátním prostředí jihočeské obce Cehnice. Organizátoři – tedy náš tým z Centra pro otázky životního prostředí a norské univerzity HLB - si tuto malou obec, nedaleko Strakonic, nevybrali náhodou. Jedná se o několikanásobného vítěze prestižních soutěží zabývajících se problematikou rozvoje venkova a zkrášlování venkovského prostoru. Cehnice se během posledních několika let měly možnost zúčastnit a excelovat například v největší evropské soutěži rozkvetlých měst a obcí „Entente Florale Europe“, kde získaly zlaté ocenění, nebo v regionální a národní soutěži „Vesnice roku“, kde se Cehnice pravidelně umisťují na předních příčkách.
O projektu
Obyvatelé na venkově a ve vesnicích jak v Norsku, tak v Čechách čelí důsledkům postupné mechanizace a globalizace zemědělství a ztrátě tradičních pracovních míst. Ačkoliv jsou výchozí podmínky obou států odlišné, důsledky - snižování zaměstnanosti v zemědělském sektoru a negativní dopady na venkovskou společnost, zvláště pokud se týká možností získání dobrých pracovních míst a poskytování příležitostí pro mladé lidi, jsou podobné.